Biała fasola – zalety i właściwości

W Polsce biała fasola jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, głownie za sprawą tego, iż łatwo ją przechowywać, a dość przystępna cena sprawia, że jest dobrą alternatywą dla mięsa. Strączek ten zawiera wiele witamin, między innymi witaminę B1, B2, C, D i E oraz minerały, takie jak selen, cynk czy magnez. Fasola zawiera też sporo białka (więcej niż mięso), jednak warto podkreślić, że jest to białko niepełnowartościowe, co oznacza, że należy łączyć je z produktami spożywczymi bogatymi w aminokwasy. Spożywanie tego strączka daje nam poczucie sytości, dlatego też jest to trafny wybór w przypadku osób, które chcą stracić na wadze. Dodatkowo biała fasola to dobre źródło:

  • żelaza, co ma bardzo pozytywny wpływ na dotlenienie narządów oraz tkanek ciała;
  • błonnika, który wspomaga oczyszczanie organizmu, a także poprawia pracę jelit;
  • wapnia, który poprawia stan naszych zębów oraz kości;
  • witaminy B9 odpowiedzialną za syntezę kwasów nukleinowych (DNA, RNA).

Włączenie białej fasoli do naszej diety to tani, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób na uzupełnienie wszelakich niedoborów.

Do czego możemy wykorzystać białą fasolę?

Biała fasola jest składnikiem wieku tradycyjnych dań, które królują na polskich stołach od lat (tak jak choćby zupa fasolowa czy fasola po bretońsku). Ostatnio roślina ta coraz częściej jest dodawana do deserów jako dodatkowe źródło białka (np. ciasto fasolowe albo „oszukany” marcepan). Fasola stanowi też bazę wielu past kanapkowych oraz tzw. wegańskiego smalczyku, który po odpowiednim doprawieniu przypomina prawdziwy smalec. Nadaje się też do przygotowania jarskich kotletów. Fasolę często wykorzystuje się w daniach pochodzących z Ameryki Południowej i choć tamtejsza ludność często spożywa inne rodzaje fasoli (np. fasolę czarną lub fasolę czarne oczko), przepisy te łatwo dopasować do naszych realiów wykorzystując białą fasolę. Spożywanie strączków powoduje czasem wzdęcia, ale zastosowanie odpowiednich ziół podczas gotowania zdecydowanie pomaga.

Kildare