Chondromelacja rzepki i artroskopia stawu skokowego – co oznaczają?

Lista chorób i schorzeń wydaje się nie mieć końca. Jedne są bardziej powszechne i każdy wie o ich istnieniu, ale nie brakuje też takich, o których istnieniu nie mamy pojęcia. Aż do momentu, gdy usłyszymy diagnozę z ust lekarza. A może ona brzmieć chondromelacja rzepki. Równie dobrze możemy usłyszeć o metodzie leczenia, która wprowadzi nas w stan osłupienia, czego przykładem jest artroskopia stawu skokowego. Co oznaczają te obcobrzmiące nazwy? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Chondromelacja rzepki – co to takiego?

Ból w okolicach stawu kolanowego, niewielki obrzęk, chwilowa sztywność stawu czy słyszalne trzeszczenie w momencie zginania kolana mogą świadczyć o tym, że borykamy się z chondromelacją rzepki. W największym skrócie można powiedzieć, że schorzenie to polega na rozmiękaniu chrząstki, czyli po prostu jej niszczeniu. Kiedy udamy się do gabinetu ortopedycznego i opiszemy dolegliwości, bardzo prawdopodobne będzie to, że lekarz skieruje nas na rezonans magnetyczny, ponieważ daje on najlepszy obraz, pozwalający ocenić stan rzepki i ewentualny stopień jej uszkodzenia… Chondromelacja rzepki może być leczona na dwa sposoby – zachowawczo lub operacyjnie. Przy czym metoda zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zalecane jest też wykonywanie ćwiczeń, jednak muszą być one ściśle określone przez lekarza, żeby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

Artroskopia stawu skokowego – kiedy jest stosowana?

Wskazań do wykonania artroskopii stawu skokowego może być kilka. Głównie tę małoinwazyjną metodę leczenia stosuje się wtedy, gdy stwierdzono zrosty w jamie stawu, przerost błony maziowej czy uszkodzenia w obrębi chrząstki stawowej kości skokowej. Cofając się wstecz, lata temu w powyższych przypadkach konieczna była skomplikowana operacja. Teraz wystarczy krótki zabieg, który zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym, choć czasami również miejscowym lub ogólnym. Małe, kilku milimetrowe nacięcie wystarczy, żeby wprowadzić specjalne urządzenie wraz z kamerą monitorującą wnętrze stawu i przywrócić pacjentowi pełną sprawność… Artroskopia stawu skokowego to innowacyjna i skuteczna metoda leczenia.

Kildare