Choroba oczu DME – najważniejsze kwestie

Cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Dotyka coraz młodsze osoby, a liczba chorych stale rośnie. Wielu z nich, nawet nie jest świadoma swoich dolegliwości. Liczby są zatrważające – szacuje się, że w Polsce ok. 3 minuty osób chorują na cukrzycę.

Regularne przeprowadzanie badań diagnostycznych i obserwowanie organizmu pełnią tu kluczową rolę. Często podejrzenie cukrzycy, sygnalizują okuliści. Jakie objawy obserwują i co mogą oznaczać dla pacjenta?

Choroba oczu DME – czym jest?

Cukrzycowy obrzęk plamki pojawia się u osób już od 20 roku życia. Cukrzyca uszkadza drobne naczynia siatkówki i naczyniówki, co prowadzi do przenikania płynu. jednymi z objawów jest zamazane widzenie, przez co często jest to ignorowane, lub uważa się te dolegliwosci jako związane z złym doborem okularów, zmęczeniem oczu. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że jeśli choroba oczy dme nie będzie leczona, może prowadzić do groźnych powikłań. Jeśli zauważasz u siebie poniższe objawy,umów się na wizytę do specjalisty:

  • gorsza ostrość widzenia;
  • zamazane widzenie;
  • załamywanie się linii podczas patrzenia.

Diagnostyka DME

Według danych, ok. 150 tysięcy osób w Polsce to pacjenci, u których pojawia się ta dolegliwość. Choroba oczy dme prowadzi do poważnych problemów ze wzrokiem, łącznie z jego całkowitą utratą. Często problemy związane z dme są diagnozowane podczas rutynowych badań okulistycznych. Skierowanie pacjenta na bardziej szczegółowe badania pozwalają na dobranie dalszego leczenia. Każdy z pacjentów, który ma zdiagnozowaną cukrzycę, powinien być pod stałą kontrolą okulistyczną. Ważny jest odpowiedni program leczenia cukrzycowy obrzęk plamki i zaburzenia widzenia powinny wzbudzić niepokój u osób, u których występują.

Leczenie – nowe metody

Od lipca 2021 roku dostępny jest nowoczesny program leczenia cukrzycowy. Obrzęk plamki i inne dolegliwości z tym związane przy nowoczesnych środkach farmakologicznych są możliwe do wyeliminowania. Nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Kildare