Domowe leczenie tlenem – zbiór najważniejszych informacji

Tlen jest nam niezbędny do życia. Według badań człowiek może przeżyć bez niego jedynie przez 5 minut. Pomimo jednak krótkotrwałego przerwania dostępu do tlenu może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu. Niewydolność oddechowa uśmierca rocznie ponad 3 mln osób. Osoby borykające się z niewydolnością oddechową decydują się na tlenoterapię. Więcej o tej metodzie, przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Pobyt w szpitalu a tlenoterapia

Terapia, która jest oparta na tlenie, bardzo często wymusza konieczność odbywania leczenia z dala od najbliższych. Skuteczność leczenia jest uzależniona od jej długości. Specjaliści dlatego zalecają, aby tlenoterapia odbywała się przez 15 godzin. Tlenoterapię może jednak odbywać się w domowych warunkach za pomocą koncentratora tlenu. Zatem jeśli osoba chora nie chce jeździć, cały czas do szpitala warto wyposażyć się właśnie w taki sprzęt. Warto jednak pamiętać, że lekarz nie może zidentyfikować przeciwwskazań.

Rekomendacje do stosowania tlenoterapii w domowych warunkach

Realizacja tlenoterapii domowej pozwala wydłużyć życie chorej osobie. Oprócz tego terapia tego typu ogranicza choroby dróg oddechowych i poprawia ogólne zdrowie oraz ludzką wydolność. Jak skorzystać terapii, jaki jest tlenoterapia domowa. Warszawa i inne duże miasta realizują taką terapię po zakwalifikowaniu się za pomocą skierowania od rodzinnego lekarza lub pulmonologa. Jak wskazują specjaliści od chorób dróg oddechowych, tlenoterapię stosuje się w przypadku przewlekłych chorób. Mowa przede wszystkim o astmie oskrzelowej, mukowiscydozie, rozstrzeniu oskrzeli czy rozedmie płuc.

Podsumowując terapię, która jest oparta na tlenie najlepiej stosować w walce z chorobami, wpływającymi na obniżenie zawartości hemoglobiny we krwi.

Osoba, która zakwalifikowała się do domowej terapii tlenem, jest pod ciągłą opieką. Opiera się ona na wizytach pielęgniarki, wizytach w poradniach i także kontroli sprawności urządzenia, jakim jest koncentrator tlenu.

Kildare