Jak nie dopuścić do pojawienia się cukrzycy typu 2 – leczenie stanu przedcukrzycowego

Jeśli stwierdzono u Ciebie stan przedcukrzycowe, nie lekceważ go! Najgroźniejszym powikłaniem takiego stanu jest cukrzyca typu 2. Możesz jej uniknąć, jeżeli weźmiesz sobie do serca porady lekarza i całkowicie zmienisz swój styl życia. Zdrowe odżywianie, trochę więcej ruchu i Twój organizm zacznie normalnie funkcjonować. Te dwa czynniki zazwyczaj pomagają powrócić glukozie do normalnego stanu, dzięki czemu nie pojawiają się gwałtowne wzrosty, jak przy zachorowaniu na cukrzycę. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że każdy chory uniknie zachorowania na cukrzycę typu 2. Pomimo zmian, jakie chorzy wprowadzają w swoim życiu, u pewnego odsetka pojawia się wspomniana choroba.

Co zrobić, jeśli chcesz uniknąć w przyszłości zachorowania na cukrzycę? Przede wszystkim pamiętaj o:

  • zmianie żywienia – zdrowa dieta, to podstawa u chorych na stan przedcukrzycowy. Koniecznie ogranicz żywność bogatą w tłuszcz oraz dużą ilość kalorii. Zastąp ją tą, która jest bogata w błonnik. Często lekarze zalecają wprowadzenie kuchni śródziemnomorskiej.
  • aktywności fizycznej – ten element nie może zostać zaniedbany. Tylko dzięki ćwiczeniom jesteśmy w stanie zrzucić zbędne kilogramy oraz zredukować cukier we krwi. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie codziennych ćwiczeń przez minimum 30 minut. Jeśli nie jesteś w stanie ćwiczyć codziennie, rób to co drugi dzień. Ważne, abyś nie stosował przerw dłuższych niż 2 dni. Nie musisz iść na siłownię. Na początek wystarczy spacer lub jazda na rowerze.
  • pozbycie się nadprogramowych kilogramów – czynnik ten jest możliwy do uzyskania dzięki dwóm poprzednim. Wystarczy już zrzucenie 10% masy ciała, a możemy uniknąć pojawienia się stanu przedcukrzycowego.
  • leki – tak naprawdę są ostatecznością w leczeniu stanu przedcukrzycowego. Lekarz wprowadza je, jeśli pacjent nie stosował się do wcześniejszych zaleceń lub jeśli te nie poskutkowały.

Pamiętaj! Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się cukrzycy typu 2 powinieneś słuchać lekarza i stosować się do jego poleceń.

Kildare