Leczenie onkologiczne, jakim jest radioterapia, wiąże się z efektem ubocznym, nazywanym odczynem popromiennym skóry. Jego intensywność jest zależna od kilku czynników – napromieniowanej powierzchni skóry, przyjętej dawki ogólnej oraz wielkości frakcji dziennych. Nie bez znaczenia są także inne schorzenia, z którymi w międzyczasie zmaga się chory, na przykład otyłość, a także wiek tudzież nawodnienie organizmu. Powikłania nasilają się także w przypadku, gdy napromieniowana skóra została uszkodzona już wcześniej, na przykład wskutek poparzeń. W niniejszym artykule opowiemy, jak należy dbać o skórę po takim badaniu, aby osłabić nieprzyjemne objawy.
Klasyfikacja odczynu
Współczesna medycyna wyróżnia cztery stopnie nasilenia odczynu popromiennego skóry, mogące wystąpić po leczeniu onkologicznym, czyli radioterapii. Najniższy z nich, stopień pierwszy, wiąże się z sucho złuszczonym naskórkiem oraz rumieniem. Stopień drugi również obejmuje rumień, lecz łuszczenie się jest tym razem wilgotne, zaś na skórze pojawiają się bolesne pęcherze oraz obrzęk. Te same objawy występują w stopniu trzecim, wraz z martwicą powierzchowną skóry, a także jej zanikami, oraz zmianami ropnymi i krwawieniem. Stopień czwarty objawia się z kolei samoistnymi krwawieniami oraz martwicą całej grubości skóry.
Właściwa pielęgnacja skóry
Podczas okresu, w którym trwa leczenie onkologiczne (radioterapia), należy obmywać delikatnie skórę letnią wodą, w miejscu, w którym została ona napromieniowana. Tak samo należy postępować przez około 4 tygodnie po zakończeniu leczenia. Jeśli nie odczuwamy silnego bólu, a zależy nam na większej czystości, możemy delikatnie wykorzystać mydło o neutralnym pH. Możemy nawet wstrzymać się od mycia przez pewien czas, aby nie uszkodzić skóry jeszcze bardziej. Zachowajmy też ostrożność podczas samego wycierania się – zbyt mocne, może ono doprowadzić do uszkodzeń. Jeśli promieniowanie obejmowało obszar twarzy, który regularnie golimy, najlepiej jest wykorzystać ostrożnie maszynki elektryczne. Unikajmy też mocnych płynów po goleniu oraz innych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę.
Nie powinniśmy zapominać też o prawidłowym nawodnieniu. Każdego dnia powinno się wypijać przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej. Przez rok powinniśmy unikać promieni UV, zarówno tych na plaży, jak i w solarium. Kategorycznie zabronione jest także picie alkoholu i palenie papierosów.
Napromieniowaną skórę należy delikatnie smarować środkami, które ograniczają objawy podrażnień. Możemy w tym celu wykorzystać, na przykład, przyjemnie chłodzący i ściągający Pudroderm, dostępny bez recepty. Pamiętajmy także o luźnej odzieży oraz bieliźnie, które nie będą naciskać na napromieniowane partie ciała.