Jak wygląda leczenie wad wymowy u logopedy?

Terapia wad wymowy jest niezwykle ważnym czynnikiem, wpływającym na rozwój mowy dziecka Niekiedy jest to czynnik konieczny, do tego, by nasza pociecha mogła prawidłowo rozwijać się i kształtować swoją mowę. Terapia ta także bardzo pozytywnie wpływa na dokładne wymawianie przez dziecko wszystkich sylab i głosek, pomaga budować pełne, złożone zdania. Co ciekawe, nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowe wymawianie głosek jest procesem, którego może nauczyć się nasze dziecko. Czy wiedzieliście, że seplenienia, czy mylenia liter można oduczyć dziecko? Jak wyglądają w takim razie zajęcia u logopedy?

Czas pracy z dzieckiem

Zajęcia w gabinecie logopedycznym trwają mniej więcej od 30 minut do godziny. Wszystko zależy od tego, czy nasze dziecko będzie potrafiło wytrzymać odpowiednią ilość czasu w gabinecie. Niektóre pociechy są bardziej ruchliwe i potrafią skupić krócej uwagę. Długość wizyty warto dostosować do wieku dziecka, kilkuletnie maluchy z reguły nie potrafią ćwiczyć na terapii wad wymowy przez pełną godzinę. Ostatnie kilka minut, zwykle mniej więcej dziesięć, poświęca się na omówienie pracy z rodzicami dziecka, przedstawienie postępów pracy itp.

Ćwiczenia z logopedą

Na zajęciach z logopedą zwykle wykonuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie żuchwy oraz mięśnie języka. Co istotne, regularne ćwiczenia pozwalają pozbyć się znaczących wad wymowy, np. seplenienia, czy ubezdźwięczniania głosek przez dziecko. Logopeda dostosowuje ćwiczenia do poziomu dziecka, pracuje inaczej z kilkulatkiem, a inaczej z dzieckiem szkolnym. Co istotne, po ćwiczeniach przeprowadzanych w gabinecie, dziecko jest zobowiązane do regularnego ćwiczenia w domu, tylko dzięki temu można obserwować postępy! Rodzic musi pamiętać, by regularnie pomagać dziecku i zachęcać go do ćwiczeń. Bardzo często praca domowa zapisywana jest w specjalnym zeszycie, dlatego warto przynieść go ze sobą na pierwsze zajęcia.

Co istotne, za terapii wad wymowy u logopedy ćwiczy się także oddech i wykonuje ćwiczenia z zakresu fonacji. Dodatkowo, bardzo popularne są także ćwiczenia artykulacyjne. Zajęcia są przeprowadzane pod postacią zabawy. Dziecko wymawia i powtarza głoski, ćwiczy różnorodne, rozwijające piosenki, ćwiczy język. Dobry logopeda to taki, który potrafi złapać kontakt z dzieckiem, tylko wtedy jest ono w stanie „otworzyć się” i prawidłowo wykonywać wszystkie ćwiczenia. Jakiego logopedę zatem wybrać? Jeśli jesteśmy z okolic trójmiasta, warto wybrać gabinet: http://cditn.pl/, z pewnością trafimy na profesjonalistów.

Kildare