Kompresjoterapia – czy ucisk stopniowany jest bezpieczny?

Kompresjoterapia, znana również jako ucisk stopniowany, to metoda wykorzystywana do leczenia obrzęków kończyn dolnych oraz dolegliwości spowodowanych stanami zapalnymi żył kończyn dolnych.

Kompresjoterapia polega na wykorzystaniu właściwości uciskowych wyrobów medycznych takich jak veera rajstopy, pończochy czy podkolanówki, które należy prawidłowo dobrać do potrzeb pacjenta. Na czym dokładnie polega kompresjoterapia? Czy każdy może z niej skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w poniższym tekście!

Kompresjoterapia – działanie 

Głównym działaniem prawidłowo dobranej pończochy uciskowej, veera rajstopy lub innego rodzaju produktu medycznego, jest usprawnienie odpływu żylnego oraz chłonnego kończyny dolnej. Korzystanie z wyrobów uciskowych wspomaga układ krążenia dzięki czemu przepływ krwi przez żyły i układ głęboki zwiększa się, zmniejszając ryzyko zakrzepic żylnych oraz niwelując dolegliwości, które mogą odczuwać osoby borykające się z zaburzeniami żylnymi oraz częstymi obrzękami kończyn dolnych. Musimy jednak pamiętać, że tylko prawidłowo dopasowany do wymiarów pacjenta wyrób kompresyjny, ma działanie lecznicze i nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Dlatego korzystanie z wyrobów kompresyjnych powinien zalecić lekarz, który pomoże w wyborze odpowiedniego produktu uciskowego. 

Kompresjoterapia – wskazania

Kompresjoterapia wskazana jest przede wszystkim dla osób, które na co dzień borykają się z problemami takimi jak:

  • zakrzepica żył głębokich,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • stany chorobowe po złamaniach czy zwichnięciach kończyn,

Dodatkowo, kompresjoterapia stosowana jest w profilaktyce zaburzeń żylnych w sytuacjach gdy pacjent posiada pracę stojącą lub siedząca, przez co każdego dnia ma mało ruchu, ale także w przypadku obciążenia genetycznego, otyłości oraz stosowania wybranych lekarstw. Wyroby uciskowe zalecane są również w czasie leczenia żył metodą przezskórną oraz wewnątrznaczyniową, po operacji żylaków, a nawet w momencie wystąpienia obrzęku kończyn dolnych podczas ciąży. 

Kildare