Korony – czym są, kiedy się je stosuje

Korony dentystyczne to sztuczna nadbudowa zębów, wyglądem przypominające naturalną koronę zęba. Nakłada się ją na zęby starte, ułamane, silnie zniszczone próchnicą, martwe lub osłabione leczeniem kanałowym. Wskazaniem do koron są czasem też problemy ortodontyczne, mogące zostać rozwiązane właśnie w ten sposób lub nieczułość szkliwa na proces wybielanie zębów. Przy braku naturalnego zęba, korony dentystyczne stosuje się także jako substytut korony zęba przy implantach. Do wyboru w gabinetach dentystycznych przeważnie występują trzy rodzaje koron: korony metalowe, pełnoceramiczne oraz korony porcelanowe. Korona może być pojedyncza lub występować w formie tzw. mostka.

Dlaczego korony porcelanowe?

Najczęściej wybieraną przez naszych pacjentów opcją są korony porcelanowe. Jest to najbardziej estetyczny rodzaj koron. Ich odcień i kształt podlega indywidualnemu dopasowaniu do potrzeb pacjenta, dzięki czemu osiągany jest naturalny efekt. Korony porcelanowe zasadniczo nie ulegają żółknięciu. Co do trwałości, ustępują nieco koronom metalowym, które jednakże nie dorównują im pod względem estetyki. Z tego powodu niejednokrotnie łączy się korony porcelanowe z koronami metalowymi, umieszczając te pierwsze w widocznym na co dzień miejscu jamy ustnej, metalowe zaś z tyłu.

Przebieg leczenia

Na początku ząb musi zostać przygotowany do nałożenia korony. W tym celu zostaje on odpowiednio przypiłowany. Dzięki tej czynności korona ma odpowiednie zaczepienia i nie wystaje ponad poziom sąsiadujących zębów. Pacjent poddany jest miejscowym znieczuleniu, aby nie odczuwał ewentualnego bólu towarzyszącego piłowaniu. Kolejny etap to pobranie wycisku danego fragmentu łuku zębowego wraz z wyciskiem przeciwstawnym. Na podstawie tych wycisków protetycy wykonają dopasowane do zgryzu pacjenta korony porcelanowe. Do tego czasu dentysta sporządza pacjentowi tymczasowe korony akrylowe. Gdy korona jest gotowa, dentysta nadaje jej ostatnich szlifów, aby dopasować ją do zęba i cementuje ją w jamie ustnej na stałe. Przez kilka dni po założeniu koron pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, jest to jednak typowa reakcja na zmianę tego rodzaju – po krótkim czasie następuje przyzwyczajenie.

Pielęgnacja koron porcelanowych

Pielęgnacja koron porcelanowych jest podobna do pielęgnacji naturalnych zębów. Korony porcelanowe nie żółkną, jednak tak jak na zębach gromadzi się na nich osad, co może doprowadzić do powstania tzw. płytki zębowej. Dlatego, poza zachowaniem codziennej higieny jamy ustnej, warto od czasu do czasu przeprowadzić piaskowanie lub skaling zębów. Chcąc przedłużyć estetyczny wygląd koron, należy też ograniczyć palenie papierosów oraz spożywanie napojów i pokarmów powodujących przebarwienia.

Kildare