Leczenie chrapania: Czy laryngolog może pomóc na chrapanie i bezdech senny?

Chrapanie to zaburzenie snu, którego efektem jest wydobywanie się charakterystycznego dźwięku, powstającego na skutek drgań rozluźnionych mięśni podniebienia miękkiego i gardła w trakcie przechodzenia przez nie powietrza. Nierzadko przypadłość ta może prowadzić do choroby, jaką jest bezdech senny. Jak laryngolog może pomóc w leczeniu chrapania?

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. W dużej mierze statystycznie często pomocy laryngologa w tym obszarze potrzebują pacjenci otyli, z nadciśnieniem bądź zaburzeniami hormonalnymi. Gdy mowa o dzieciach, chrapanie spowodowane może być niedrożnością nosa, przerośnięciem migdałków podniebiennych, czy też trzeciego migdałka, a także alergia.

Nieleczone chrapanie może doprowadzić do wystąpienia bezdechu sennego. Warte uwagi jest podkreślenie, że wspomniane zaburzenia mogą być przyczyną pogłębienia się schorzeń związanych z niedotlenieniem, chorobą wieńcową, nadciśnieniem, a nawet wywołać udar mózgu. Leczenie chrapania jest zatem konieczne nie tylko ze względu na komfort spania osób współzamieszkujących z pacjentem, ale przede wszystkim ze względu na stan zdrowia ich samych.

Jak przebiega leczenie chrapania przez laryngologa?

Sposób leczenia chrapania laryngolog dobiera do przyczyn jego występowania. W pierwszej kolejności przeprowadza się badania wykluczające bądź potwierdzające bezdech senny. Służy do tego skrócone badanie poligraficzne snu. Ponadto wykonuje się czasem trójwymiarową tomografię dróg oddechowych czy rynomanometrię, pozwalającą określić drożność nosa.

Jeśli badania wykażą wady anatomiczne, laryngolog zwykle zaleca chirurgiczne ich usunięcie, czy to w warunkach ambulatoryjnych, czy w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Gdy przyczyną jest budowa żuchwy i aparatu mowy, pomocne w leczeniu chrapania może być nałożenie aparatu nazębnego, który w bezpieczny sposób przesuwa żuchwę i język do przodu, rozszerzając drogi oddechowe.

Kildare