Miód fasolowy – polska odpowiedź na miód Manuka

Kto z was słyszał o miodzie fasolowym? Pewnie mało kto, a warto się zapoznać z tym wspaniałym i zdrowym produktem pszczelim. Miód fasolowy bywa nazywany polską odpowiedzią na miód Manuka. Nie jest to sformułowanie pozbawione pewnych podstaw. Poznaj więc właściwości tego polskiego naturalnego miodu o wspaniałym i delikatnym smaku.

Jak powstaje miód fasolowy?

Jak sama nazwa wskazuje miód z fasoli powstaje, gdy pszczoły odżywiają się nektarem z kwiatów fasoli. Jest to jedna z roślin lubianych przez pszczoły, które chętnie korzystają z jej nektaru. Może to być zarówno fasola szparagowa, karłowata czy niezwykle popularny piękny Jaś. Wytwarzanie miodu z fasoli ma miejsce głównie na wschodzie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem pięknego i czystego Roztocza.

Jaki smak ma miód z fasoli?

Smakosze miodu z pewnością powinni sprawdzić również ten jego rodzaj. Smak takiego miodu jest bardzo delikatny z wyczuwalnym ciekawym aromatem fasoli. Określany jest jako lekko kwaskowaty i ciut mniej słodszy od innych, chociaż to przecież miód, czyli jakby nie było bardzo słodki dodatek do potraw. Z pewnością znajdzie on wielu amatorów swojego aromatu i smaku, którzy będą go cenili wyżej od innych gatunków.

Miód fasolowy – właściwości zdrowotne

Lecznicze właściwości miodu są rozliczne i w dużej mierze podobne do innych jego gatunków. Tutaj przedstawimy to co jest jego unikalnymi właściwościami odróżniającymi go od wielu innych i powodującymi, że warto jest sięgnąć właśnie po ten gatunek miodu. Najważniejsze zalety miodu wytwarzanego z fasoli to między innymi:

  • łagodzenie stanów zapalnych układu pokarmowego;
  • sprzyjanie odbudowie flory bakteryjnej żołądka i jelit, co jest szczególnie ważne po terapiach antybiotykami;
  • łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości powstających przy chorobie refluksowej;
  • wspomaganie procesu leczniczego w chorobie wrzodowej żołądka;
  • wspomaganie procesów trawiennych;
  • wzmacnianie odporności i pobudzanie pracy układu immunologicznego;
  • wspomaganie działania serca oraz całego układu krążenia.

 

Kildare