Objawy stanu przedcukrzycowego – co powinno przykuć naszą uwagę?

O ile wiele chorób można rozpoznać po podstawowych objawach, o tyle stan przedcukrzycowy nie daje wyraźnych symptomów. Czasami nie daje ich w ogóle, dlatego jest tak rzadko rozpoznawany.

Objawy, które rzadko się pojawiają, mogą być przypisane do innych schorzeń, przez co pacjent ma mylny obraz swojego stanu. Najczęściej stan przedcukrzycowy wychwytywany jest podczas profilaktycznych badań przesiewowych.

Jak zatem wychwycić objawy, które podpowiedzą nam, że w naszym organizmie dzieje się coś złego? Czy jest symptom, który jednoznacznie pokaże, że cierpimy na stan przedcukrzycowy? Osoby, które bacznie przyglądają się swojemu organizmowi z pewnością zauważą, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Ci, którzy w pogoni za pieniądzem żyją jedynie pracą, mogą mieć z tym problem. Jeśli jednak zauważycie, że na Waszym ciele, niektóre partie skórne są ciemniejsze (kark, kolana, łokcie, pachy), zastanówcie się, czy nie trzeba zrobić testu na nietolerancję glukozy. Może bowiem okazać się, że pojawiło się u Was rogowacenie ciemne, które towarzyszy stanowi przedcukrzycowym. Nie należy jednak popadać w panikę. Jeśli zauważycie ten objaw, warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie pojawiły się inne symptomy, takie jak:

  • chroniczne zmęczenie
  • zaburzenia snu
  • częstsze oddawanie moczu
  • wzmożone pragnienie i apetyt
  • zaburzenia wzroku.

Jeśli stwierdzicie, że niektóre objawy wystąpiły w ostatnim czasie, koniecznie zróbcie badania. Być może okaże się, że chorujecie na stan przedcukrzycowy. Pamiętajcie, żadne objawy nie są głupie i nie należy ich lekceważyć. Jeśli boisz się, że grozi Ci zachorowanie na cukrzycę albo jesteś tą chorobą obciążony genetycznie, nie zwlekaj. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza może uchronić Cię przed zachorowaniem. Udaj się do lekarza rodzinnego, który skieruje Cię na wykonanie odpowiednich badań pozwalających jasno stwierdzić, czy pojawiło się zagrożenie zachorowania na cukrzycę, czy nie. Nigdy nie zwlekaj z badaniami – uspokój siebie i swojego lekarza.

Kildare