Odpowiednia dieta i cukrzyca nie musi być straszna

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której dieta odgrywa ogromne znaczenie. Ma na celu nie tylko zmniejszenie masy ciała, ale również poprzez niski indeks glikemiczny usystematyzowanie poziomu glukozy we krwi.

Kiedy lekarz prowadzący dopytuje osobę, u której wykryto cukrzycę, o ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia, często okazuje się, że jest ona bardzo duża. Wiele osób, u których zdiagnozowano wspomniane schorzenie w ciągu dnia spożywa ponad 3500 kalorii. Jeśli chory nie jest w stanie podać ilości kalorii, które spożywa, konieczne jest na samym początku leczenia ustalenie ich ilości. Najczęściej chorzy robią to sami, jednak jeśli mają z tym problem, powinni udać się do dietetyka, który pomoże im wykonać to zadanie. Oszacowanie ilości kalorii, które spożywamy w ciągu dnia jest pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Osoby posiadające nadprogramowe kilogramy zawsze twierdzą, że jedzą bardzo mało. Dopiero przeliczenie spożywanych kalorii daje im pełen obraz. Owszem, mogą jeść mało, jednak kaloryczne potrawy, które spożywają, wpływają na ich wygląd i zdrowie. Po uświadomieniu chorym tego faktu należy bezwzględnie rozpocząć redukcję spożywanych kalorii. Aby chory nie odczuł tego za bardzo dieta powinna być ułożona w taki sposób, aby co kilka miesięcy umniejszać kaloryczność posiłków o 500 kcal. W konsekwencji oznacza to, że mniejsza kaloryczność posiłków pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, chory na cukrzycę powinni mieć świadomość, że ich 3000 kcal/dzień zostanie znacznie ograniczone. Typowa dieta redukcyjna zakłada bowiem spożywanie maksymalnie 1200 kcal/dzień. Każdy dietetyk powie choremu, że zmniejszenie masy, którą powinien osiągnąć w ciągu miesiąca wynosi około 2,5 kg. Jeśli zatem chorujesz na cukrzycę, “przestrzegasz diety cukrzycowej”, ale mimo to nadal masz nadprogramowe kilogramy, musisz pogodzić się z tym, że nie stosujesz się do diety. Jeśli tak jest, warto, abyś co jakiś czas kontrolnie policzył spożywane w ciągu dnia kalorie. Kiedy okaże się, że ich ilość jest w porządku, może okazać się, że dieta jest źle dostosowana do Twojego metabolizmu. Udaj się wówczas do dietetyka, który zmieni dla Ciebie dietę. Nie zapomina także o aktywności fizycznej, która jest kluczowa podczas odchudzania.

Kildare