Opryski na kleszcze – dlaczego warto je stosować?

Ciepłe, letnie dni to znakomita okazja do wybrania się na spacer do lasu. Niestety, okres ten sprzyja również zwiększonej aktywności kleszczy. Te pasożytnicze pajęczaki coraz częściej pojawiają się także na terenie przydomowych ogrodów, szczególnie w wysokiej trawie, na liściach krzewów oraz w miejscach, w których często stoi woda. Niewielki rozmiar kleszcza, w połączeniu z brakiem bólu, towarzyszącego ugryzieniu, sprawia, że bardzo często wykrywamy go już na naszym ciele. Jest to o tyle problematyczne, że stworzenia te są nosicielami groźnych chorób, na czele z boreliozą. Warto jest więc zabezpieczyć nasz ogród przed tymi stworzeniami, stosując regularnie specjalistyczny oprysk na kleszcze. Oto, co powinniśmy wiedzieć na temat tych niezwykle przydatnych preparatów.

 

Czym dokładnie jest oprysk?

 

Chociaż na rynku możemy zetknąć się z preparatami o ekologicznym składzie, większość oprysków bazuje przede wszystkim na substancjach chemicznych. Z tego też powodu, podczas zabezpieczania naszego ogrodu, powinniśmy mieć na sobie zarówno ochronne rękawice, jak i specjalne okulary. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze stosować oprysk na kleszcze tak, jak nakazuje załączona instrukcja. Tylko wtedy będziemy mieć bowiem gwarancję, że wykorzystany preparat ograniczy ilość osobników, obecnych w naszym ogrodzie. Szczególnie, że starannie opracowane składy oprysków działają nie tylko na dorosłe kleszcze, ale też larwy oraz złożone jaja, uniemożliwiając nimfom wyklucie się.

 

Prawidłowa ochrona przed kleszczami

 

Pamiętajmy, że preparaty tego typu działają nie tylko na kleszcze, ale też pozostałe owady. Z tego też powodu, z oprysku powinniśmy korzystać przede wszystkim wczesnym rankiem lub wieczorem, aby obecność substancji nie zaszkodziła pszczołom lub trzmielom. Spryskując ogród, nie celujmy również w kwiaty, na których siadać będą pożyteczne owady. Oprysk na kleszcze powinien być stosowany regularnie, najlepiej raz na miesiąc w okresie wiosennym i letnim. Pamiętajmy przy tym, że substancje tego typu mogą chronić nas także i przed innymi, uciążliwymi owadami. Przykładem jest tu chociażby oprysk na ciało Mugga Spray, chroniący zarówno przed kleszczami, jak i komarami. W przeciwieństwie do chemicznych oprysków do ogrodu, preparat ten można stosować codziennie, zapewniając sobie aż do dziewięciu godzin ochrony przed ukąszeniami.

Kildare