Radzenie sobie ze stresem – tu i teraz

Bywają sytuacje, które wywołują silny stres. Wielu normalny człowiek nie jest w stanie przewidzieć. Pojawiające się podenerwowanie rujnuje nie tylko nasz organizm, ale czasami wprowadza stan napięcia między partnerami biznesowymi czy mężem i żoną, współpracownikami w jednym biurze. Można temu zapobiec wyrabiając w sobie nawyki, które pozwolą nam zniwelować stresowe sytuacje. Warto podkreślić, że nie zawsze da się uniknąć momentu, kiedy zdenerwowanie się pojawi. Co w takiej sytuacji?

Okazuje się, że uczeni pracowali nad specjalnymi technikami, które pozwalają tu i teraz sprostać stanom stresowym. Jedne z nich pozwalają na natychmiastową zmianę stanu emocjonalnego z tego przygnębiającego i nerwowego na bardziej pozytywny. Tak naprawdę zmiana nastawienia, uśmiechnięcie się do samego siebie, powiedzenie sobie, że pomimo wszystko jesteś najlepszy czy też głębszy oddech, który pozwoli rozluźnić mięśnie pozwoli na natychmiastowe rozładowanie sytuacji stresowej.

Kiedy uznasz, że stres jest przyczyną wielu Twoich niepowodzeń, warto, żebyś poznał praktyki, które pozwolą Ci go opanować. Stosując wiele ćwiczeń nauczysz się, jak radzić sobie ze zdenerwowaniem i stresem. Pierwszym i bardzo skutecznym sposobem jest oparcie dłoni na blacie biurka i napieranie nimi na blat przez kilkanaście sekund. Następnie wystarczy je rozluźnić. Ćwiczenie to wykonane kilkukrotnie z pewnością przyniesie ulgę osobom zestresowanym. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że ćwiczenie to jest doraźnym sposobem na złagodzenie objawów stresu. Nie pomoże nam jednak w zarządzaniu naszymi zachowaniami, kiedy jesteśmy podenerwowani.

Aby odpowiednio zarządzać stresem, trzeba potraktować go przysłowiową szczepionką. Nie oznacza to, że mamy pójść do lekarza i poprosić o lekarstwo. Chodzi tutaj o nauczenie się panowania nad sobą w sytuacjach, kiedy zostajemy wyprowadzeni z równowagi psychicznej. Choćby poprzez kursy i szkolenia powinniśmy nauczyć się panować nad sobą w taki sposób, aby pokazać, że to my panujemy nad stresem, a nie on nad nami.

Kildare