Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Stres pojawia się w życiu każdego człowieka bardzo często. Zdarza się, że nie jestesmy swiadomi tego, że w danym momencie znajdujemy się w sytuacji stresogennej. Nawet jeśli tak jest, warto zastanowić się na przyszłość, jak radzić sobie ze stresem. Zadasz zapewne pytanie – czy się da? Owszem, z każdej sytuacji jest wyjście. Również ze stresem można sobie poradzić. Podpowiemy Wam jak to zrobić.

Chcąc uniknąć nawału obowiązków, a tym samym pojawieniu się większej ilości sytuacji stresowych, warto wcześniej zapobiec podobnym sytuacjom. Zdajemy sobie sprawę, że prewencja jest dla Was najmniej oczekiwanym sposobem, ale rozwiązanie to jest najskuteczniejsze w walce ze stresem. Zapobieganie sytuacjom, które powodują u nas stres jest najlepszym sposobem na nasze zdrowie. Jak to zrobić? Jeśli w pracy podejmujesz się wielu zadań, zwolnij tempo. Weź na swoje barki mniejszą ilość projektów. Masz problemy z asertywnością? Na początku zatem odmawianie może sprawiać Ci trudność. Z drugiej zaś strony będzie to doskonała okazja do jej wyćwiczenia. Mniejsza ilość pracy z pewnością zacznie generować więcej czasu wolnego. Aby nie spędzać go przed telewizorem, możesz zacząć planować spędzanie go z rodziną na świeżym powietrzu lub na wyjściach z przyjaciółmi. Ciekawym sposobem na odstresowanie się jest znalezienie zajęcia, które pozwoli nam zapomnieć o pracy i trudach codziennego życia. Dla niektórych jest to pływanie, dla innych szydełkowanie. Ważne, aby zajęcia to wyciszało nas wewnętrznie. Jeśli jednak wszystkie przedsięwzięte kroki nie zmniejszą uczucia stresu, konieczne będzie bardziej radykalne podjęcie kroków. Jednym z nich może być zmiana dotychczasowej pracy.

Pamiętaj o tym, że widocznych zmian nie da się wprowadzić z dnia na dzień. Sama nauka asertywności, w zależności od osobowości, może potrwać kilka miesięcy. Jeśli zatem potrzebujesz rozwiązania na już, warto zastosować specjalne techniki, które pozwolą w szybkim tempie zmienić złość w coś pozytywnego.

Kildare