Układ nerwowy – jak go wspierać?

Organizm człowieka złożony jest z wielu układów, których prawidłowe funkcjonowanie zapewnia zdrowie. Jeśli jeden z układów szwankuje, wówczas człowiek może odczuwać liczne dolegliwości. Tak dzieje się w przypadku układu nerwowego. Jak go wspierać, by działał prawidłowo?

Układ nerwowy odpowiada za wiele mechanizmów i procesów zachodzących w ludzki ciele. Jego centrum jest mózg. Odpowiednie dbanie o układ nerwowy to skomplikowany proces, do którego należy podejść holistycznie. Odpowiednia dieta, ćwiczenia, suplementy diety to najlepsza profilaktyka.

Jak zadbać o układ nerwowy?

Pierwszym krokiem do dbania o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy na układ nerwowy. Powinna ona obfitować w witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, selen, a także kwasy omega -3. Na naszych talerzach powinny znaleźć się duże ilości ryb, które są źródłem witaminy B12, chroniącej mózg i zapewniającej jego prawidłowe funkcjonowanie. Witaminy z grupy B znajdują się w pełnoziarnistym makaronie, otrębach, fermentowanych napojach mlecznych.

Równie ważne, co dieta jest także aktywność fizyczna. Ćwiczenia korzystnie wpływają na działanie mózgu, a to przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Najlepiej ćwiczyć codziennie przez 30 minut. Zalecana aktywność to joga, treningi cardio, jazda na rowerze, pływanie wpływają na szybką regenerację układu nerwowego.

Suplementy diety na układ nerwowy

Wzmacnianie układu nerwowego wymaga sięgnięcia po odpowiednie suplementy. Powinny one zawierać witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, magnez, potas. To kluczowe witaminy i składniki mineralne, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ich niedobór może skutkować zmęczeniem, pogorszeniem pamięci, problemami z koncentracją, a także skurcze nóg czy problemy z zaśnięciem.

Na prawidłowe działanie układu nerwowego mają wpływ także substancje, które pochodzą z roślin. Do naturalnych składników, wzmacniających ośrodek nerwowy należą: wyciąg z żeń szenia, miłorzębu japońskiego czy lecytyna sojowa.

Uszkodzenie układu nerwowego może powodować wiele problemów ze zdrowiem. Zaburzenia krążenia, problemy z pamięcią, skurcze mięśni, to tylko niektóre z nich. Warto codziennie dostarczać odpowiednie witaminy do organizmy, by cieszyć się zdrowiem i energią.

Kildare