Wapń jest podstawą budulcową tkanki łącznej tj. kości i zębów. Wapń na zdrowe kości potrzebny jest od najmłodszych lat. Niezbędny jest w szczególności w okresach intensywnego wzrostu dzieci, zatem w wieku 2-4 lat, 8-9 roku życia, a później aż do zakończenia fazy wzrostu, co przypada około 17-20 roku życia. Prawda jest jednak taka, że wapń na zdrowe kości jest niezbędny także dorosłym i osobom starszym, gdyż pozwala uniknąć osteoporozy. Jednak gdzie powinniśmy go szukać?
Wapń na zdrowe kości najłatwiej przyswajamy z…
…mlecznych produktów odzwierzęcych. Najlepszym jego źródłem jest ser żółty. Dużo jest go również w kefirze, mleku i wszelkich jogurtach.
Dobrze przyswajalny jest także ten obecny w tłustych rybach takich, jak szproty, makrele, sardynki oraz łosoś. To one powinny znaleźć się w naszym menu przynajmniej trzy razy w tygodniu, jeśli chcemy, aby wapń na zdrowe kości utrzymał się w organizmie na odpowiednim poziomie.
Wapń na zdrowe kości w roślinach
Wprawdzie pierwiastek ten jest najlepiej wchłaniany z produktów odzwierzęcych, to jednak występuje także w roślinach i trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na wapń na zdrowe kości.
Znajdziemy go więc w:
- roślinach strączkowych takich, jak fasola, groch, soczewica, ciecierzyca;
- sezamie;
- czarnym maku;
- tempehu – produktu z fermentowanej soi;
- tofu;
- mleko sojowym.
W przypadku diety wegetariańskiej i wegańskiej warto zwracać uwagę na napoje roślinne wzbogacone o wapń na zdrowe kości. Może to produkty są troszkę droższe, jednak dostarczają nieco więcej tego cennego pierwiastka. Na szczęście coraz łatwiej dostać je na półkach sklepowych, a w przypadku sklepów online jest to już zupełnie bezproblemowe.
Wapń na zdrowe kości w formie suplementacji
Po 40 rż warto wprowadzić suplementację, żeby dodatkowo dbać o poziom tego pierwiastka w organizmie. Należy wybrać najlepsze środki farmakologiczne takie jak Osteofarm K2, D3, Wapń, Benolive, Wapń na zdrowe kości. Zaledwie 2 tabletki dziennie zapewnią odpowiednią ilość wszystkich tych elementów, które kompleksowo dbają o gęstość kośćca, jego siłę, stabilność i zdrowie.