Depresja należy do chorób atakujących z zaskoczenia i rozwijających się długo w sposób niezauważalny. W bardzo zaawansowanym stopniu ma destruktywny wpływ na życie człowieka, dlatego tak ważna jest jej szybkie wykrycie. Jak wyjść z depresji? Jakie są sprawdzone sposoby na to?
Psychologiczne ujęcie walki z depresją
Depresja bardzo często atakuje z zaskoczenia i powoli wyniszcza człowieka. Bardzo często nie można jej od razu zdiagnozować. W procesie leczenia bardzo ważne jest zrozumienie własnego stanu psychicznego. Niezbędne do tego jest zweryfikowana wiedza od lekarzy specjalistów.
Jedną z najczęstszych przyczyn psychicznych depresji są niewłaściwe schematy myślenia, które odnoszą się do negatywnych wzorców. Kolejną częstszą przyczyną jest wyolbrzymianie swoich problemów i zamartwianie się ich negatywnymi skutkami. Osoby cierpiące na depresję mają brak motywacji i niechęć do działania.
Somatyczne ujęcie walki z depresją
Pierwsze leki na depresję zostały wyprodukowane w latach 50. XX wieku. Została wtedy odkryta pochodna hydrazyny – substancji stosowanej przy gruźlicy. Badania na ochotnikach wykazały, że poprawia nastrój poprzez zwiększenie produkcji serotoniny.
Jak wyjść z depresji? – jak walczyć z tą podstępną chorobą?
Walka z tą podstępną i nawracającą chorobą może być długa i żmudna. Jednak chory powinien podjąć ten trud dla własnego dobra. Dzięki temu może odzyskać kontrolę nad życiem. Jak wyjść z depresji w kilku krokach?
Niezbędna jest pomoc lekarza
Bardzo trudno jest samodzielnie zdiagnozować depresję – w takim przypadku często niezbędna jest pomoc specjalisty. Dlatego warto przełamać wstyd i udać się najpierw po poradę do lekarza POZ.
Psychoterapia
Jest bardzo ważna w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Pomaga lepiej zrozumieć samego siebie i mechanizmy, które mają wpływ na chorego. Pomaga w radzeniu sobie ze źródłem depresji.
Farmakologia
Jest to dopełnienie psychoterapii – pomaga walczyć z objawami somatycznymi depresji. Dzięki temu chory może lepiej funkcjonować.