Świerzb to rodzaj choroby dermatologicznej, która jest niezwykle zaraźliwa. Świerzb najczęściej pojawia się na skutek nieprawidłowej higieny osobistej lub złych warunków mieszkaniowych, w których bez problemu może rozwinąć się świerzbowiec ludzki, który odpowiada za wywołanie dolegliwości chorobowych, ale także za jej przenoszenie. Jakie są objawy świerzbu? Jak radzić sobie z tą nieprzyjemną chorobą? Czy płyn na świerzb to skuteczne rozwiązanie, które pomoże nam pozbyć się pasożyta?
Czym jest świerzb i jak go rozpoznać?
Świerzb to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez świerzbowiec ludzki. Pojawia się ona na powierzchni skóry osoby, która ma problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny np. na skutek własnego zaniedbania czy braku możliwości. Świerzbowiec ludzki wgryza się w naskórek człowieka, gdzie przygotowuje małe kanaliki, w których następnie składa jaja. Bardzo szybko dochodzi do pojawienia się kolejnych osobników i nasilenia objawów chorobowych takich jak nieprzyjemny i dokuczliwy świąd oraz widoczne zmiany skórne w postaci małych ran.
Czy świerzbem można się zarazić?
Tak, jak powiedzieliśmy, świerzb jest chorobą zakaźną. Do zarażenia dochodzi najczęściej na skutek bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z osobą chorą. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby, które dzielą z osobą chorą miejsce zamieszkania, a szczególnie te, które śpią oraz współżyją z chorym.
Jak wyleczyć świerzb?
Choć obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów takich jak np. płyn na świerzb, skuteczność leczenia zależna jest od szybkości postawienia diagnozy. Pojawienie się pierwszych oznak takich jak świąd oraz delikatne ranki w miejscach takich jak pachy, brzuch czy pachwiny, powinno skłonić Cię do wizyty u specjalisty, zwłaszcza jeśli ktoś z Twojego otoczenia chorował w ostatnim czasie na świerzb. Leczenie tej choroby opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu preparatów takich jak maść czy płyn na świerzb oraz prawidłowej higienie osobistej.