Sok malinowy – właściwości zdrowotne

Smak dzieciństwa dla wieku osób kojarzy się jedzeniem czy piciem domowych smakołyków. Przykładem może być budyń waniliowy, który zawierał między innymi sok malinowy. I choć możemy pamiętać sok z tych owoców, jako dodatek okazuje się, że za sprawą swoich właściwości prozdrowotnych warto go spożywać częściej w większych ilościach. Szczegółowe informacje znajdują się w naszym poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Właściwości prozdrowotne soku z malin

Od zawsze wiadomo, że owoce warto jeść nie tylko z uwagi na ich walory smakowe, lecz również ze względu na pozytywne oddziaływanie na zdrowie. Składniki odżywcze mieszczą się przede wszystkim w miąższu. Do tej grupy należy zaliczyć sok malinowy, który jest źródłem wielu witamin i antyoksydantów. 

Pijąc sok z malin, dostarczamy organizmowi również niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie składniki mineralne w postaci żelaza, magnezu, fosforu, kwasu foliowego czy wapnia. W praktyce sok malinowy może stanowić dobry suplement pomagający w walce z infekcją górnych dróg. Za sprawą garbników spożycie soku malinowego pozwala powstrzymać biegunkę, a kwasy organiczne wzmacniają pracę układu pokarmowego. 

Sok malinowy – na co jest dobry?

W okresie jesienno-zimowym następuje wzrost ryzyka wystąpienia infekcji. Dlatego lekarze zalecają przed tym okresem wzmocnienie organizmu poprzez spożywanie składników poprawiających układ odpornościowy. Do nich należy właśnie między innymi sok malinowy.

Sok z tych owoców hamuje proces starzenia się skóry i pozytywnie działa na układ nerwowy. Wśród wielu powodów dla których, warto spożywać sok z malin, znajduje się również działanie, obniżające ciśnienie krwi oraz zwalczające objawy przeziębienia. Z uwagi na powyższe warto spożywać maliny na wszelkie sposoby, dodając np. kilka sztuk do herbaty. 

Czy sok malinowy jest moczopędny?

Naukowcy dowiedli, że sok malinowy ma właściwości moczopędne. Dlatego maliny są wykorzystywane do wielu terapii mających na celu leczenie reumatyzmu i zlikwidowanie zastojów przepływu płynów w ludzkim organizmie. 

Kildare