Czym jest komosa ryżowa? Właściwości

Komosa ryżowa należy do jednej z najstarszych uprawianych roślin świata, ale także najbardziej odżywczych. Zawiera nadzwyczaj wysoką ilość białka oraz wiele niezbędnych minerałów oraz substancji odżywczych. W jaki sposób zatem jej spożywanie wpływa na organizm? Dlaczego warto zdecydować się na jej zakup? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Komosa ryżowa – co to?

Komosa ryżowa jest bardzo modnym dodatkiem do potraw i z powodzeniem zastępuje różne, niezdrowe dodatki. Warto wiedzieć, że szklanka ugotowanych ziaren komosy zawiera około 220 kalorii. Jest to dobry dodatek zatem dla osób, które dbają o linię. Warto również wspomnieć, że szklanka komody to dosyć dużo produktu, dlatego warto zdecydować się na jego spożywanie. Na liście prozdrowotnych właściwości komosy na pewno należy zawrzeć zmniejszenie stresu oksydacyjnego, co pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Komosa ryżowa – wartości odżywcze

Komosa ryżowa jest niezbędnym źródłem różnych minerałów, między innymi manganu, magnezu, fosforu, miedzi, żelaza, cynku, potasu, selenu, wapnia. Wyróżnia się też na tle innych kasza, w także zbóż, ponieważ ma niski indeks glikemiczny, dzięki temu mogą spożywać ją osoby, które decydują się na przejście na dietę ketogeniczną.

Co więcej, komosa ryżowa zawiera także bardzo dużo aminokwasów, których organizm nie potrafi syntetyzować, dlatego warto zdecydować się na jej spożywanie. Ponadto, w komosie nie znajdzie się glutenu, dlatego również wykorzystuje się ją do bezmięsnej diety bezglutenowej, a także tej przeznaczonej dla sportowców.

Kildare