ELISA test – zbiór najważniejszych informacji

Test ELISA jest stosowany, jeśli występuje prawdopodobieństwo lub doszło do zakażenia bakteryjnego, wirusowego i pasożytniczego. W Polsce najczęściej zlecenie na test tego typu realizuje osoba, która ma podejrzenie zakażenia boreliozą. Test ELISA typu jest o charakterze ilościowym, co oznacza, że z powodzeniem wykrywa obecność i liczbę przeciwciał w organizmie. W tym artykule prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje na temat Elisa tests.

Elisa tests – czym są?

ELISA test jest testem serologiczny, a więc wykrywa dane przeciwciała, w wyniku kontaktu z patogenem na podstawie pobranej od pacjenta surowicy. Tak naprawdę test tego typu występuje w formie Elisa tests. Sam skrót Elisa wynika z nazwy enzyme-linked immunosorbent assay. W Polsce przyjęto również swoją nazwę. Test w branży medycznej tego typu często nazywany jest testem immunoenzymatycznym. Nazwa z pewnością sugeruje, że to nowa technologia – nic bardziej mylnego. Metodologia ELISA test została opracowana w latach 60. XX wieku, dzięki współpracy dwóch zespołów badawczych. Pierwszy zespół pracował w Holandii, natomiast drugi w Szwecji. Z uwagi na pracę zespołów w dwóch odmiennych krajach sposób odkrycia test ELISA różnił się znacząco. Po porównaniu metodologii oba wyniki jednak łączyły się jedną cechą wspólną. Chodziło o zastosowanie enzymów, wchodzących w reakcję przeciwciał i ich powstaniu w wyniku kontaktu z antygenami.

Na początku test ELISA był wykorzystywany do wykrywania reakcji układu odpornościowego w formie przeciwciał na bazie badanej surowicy. Po kilku latach jednak naukowcy odkryli, że test jest świetnym narzędziem, pozwalającym na analizę ilości antygenów w określonej probówce. Wysoka skuteczność Elisa tests sprawiły, że stały się one lepszą i zdrowszą alternatywą wobec testów radioimmulogicznych, które były niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki swojej uniwersalności testów ELISA mogą być i są powszechnie stosowane nie tylko w biomedycynie, lecz także przemyśle spożywczym i rolnictwie.

Elisa tests – na czym polegają?

W praktyce Elisa tests polegają na dodawaniu do wypełnionej probówki z konkretnymi bakteriami lub wirusami surowicy pacjenta. Taka metodologia pozwala określić obecność i liczbę przeciwciał. Test tego typu daje niezwykle wysoką skuteczność i wiarygodność, ponieważ polega na płytkach z polistyrenu lub pleksiglasu. Każdy listek zawiera 96 dołków rozlokowanych w 12 kolumnach i 8 rzędach. W zaprojektowanych dołkach wykonywane są kolejno próby. Podczas badania laborant nakłada na płytkę przeciwciała lub antygen. Oprócz tego w metodologii używa się także roztworu owoalbuminy, aby uniknąć niepoprawnego wiązania między białkowego w trakcie dalszych procedur badania.

Elisa tests – co wykrywają?

Biorąc pod uwagę inne narzędzia diagnostyczne Elisa tests są tanie, szybkie i niezwykle wrażliwe. Dzięki takim cechom testy tego typu są szeroko stosowane w biomedycynie, toksykologii, a także branżach gospodarki tj. przemysł czy rolnictwo. Obecnie testy ELISA pozwalają diagnozować zakażenia wywołane rotawirusami, wirusem HIV, toksynami cholery, bakterią krętka bladego, salmonellą i gronkowcem złocistym.

Kildare